Blog

Nr. 51 Migrantų krizė

Pirmąjį rudens naujienlaiškį „Aš manau“ skiriame migrantų krizei – vienam iš kelių iššūkių šiuo metu tenkančių Lietuvai. Daug visuomenės dėmesio ir skirtingų vertinimų bei emocijų keliantis klausimas kaip visada pristatomas apžvelgiant žiniasklaidos šaltinius bei atgarsius socialinėse medijose. Temai pagilinti rasite naujienlaiškio partnerių – Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto bei Lietuvos žmogaus teisių centro vadovių dr. Margaritos Šešelgytės ir Jūratės Juškaitės bei žurnalistės Akvilės Venckutės komentarus.

Darbo su mokiniais patogumui pateikiame įvykių laiko juostą, žinotinus faktus bei užduotis. Tikimės, kad naujienlaiškis bus naudingas geografijos, pilietinio ugdymo, istorijos, matematikos, informatikos ir kitose pamokose. Lauksime jūsų vertinimo trumpoje apklausoje.

Gero naudojimo!

Šis numeris yra parengtas kartu su Lietuvos žmogaus teisių centru remiant EEE finansiniam mechanizmui per Aktyvių piliečių fondo programą.

Nr. 50: Partnerystės įstatymas

„Apvalaus“ skaičiaus – 50-ąjį – numerį skiriame šiuo metu mūsų visuomenėje daug dėmesio sulaukiančiam Partnerystės įstatymui. Nors partnerystės įstatymas reguliuotų visų be santuokos partnerystėje gyvenančių asmenų teisinius santykius, daugiausia diskusijų kyla dėl tos pačios lyties asmenų partnerystės įteisinimo. Šiuo metu tos pačios lyties porų partnerystė įteisinta 21-oje iš 27-ių ES šalių. Lietuvoje į Seimo darbo planą partnerystės įstatymas po ilgesnės pertraukos teikiamas antrą kartą. Dalis visuomenės suorganizavo protesto judėjimą – Šeimų sąjūdį, kuris sulaukia nemažai kritikos dėl nepagarbios bendrapiliečių atžvilgiu retorikos. Kaip visada numeryje rasite naujienų santraukas, atgarsius socialinėse medijose, ekspertų komentarus, klausimus moksleiviams, taip pat – žinotinus faktus numerio tema.

Naujienlaiškis gyvuoja jau nuo 2015-ųjų metų. Per šį laikotarpį apžvelgėme įvairiausias Lietuvos ir pasaulio aktualijas, plėsdami komentuojančių ekspertų ir naujienlaiškio partnerių tinklą. Didžiuojamės augančiu ratu mokytojų, kurie naudojasi naujienlaiškiu, siekdami bendrų tikslų – ugdyti kritinį mokinių mąstymą, pilietiškumą, mokyti pagarbios diskusijos ir medijų raštingumo. 

Šis numeris yra parengtas kartu su Lietuvos žmogaus teisių centru; remiamas EEE finansinio mechanizmo skirtomis lėšomis.

Linkime sėkmingo mokslo metų užbaigimo, gero poilsio vasarą ir iki susitikimo rudenį.

Nr.49: Melagienos ir Europos atsakas į pandemiją

49 –ajame aktualijų „Aš manau“ numeryje apžvelgiamos dvi temos, svarbios ne tik Lietuvai. Pirmoji tema skirta melagienoms – vis aktualesniam klaidinančios informacijos reiškiniui. Dabartiniai dezinformacijos karai vyksta pandemijos kontekste, todėl visuomenę pasiekia nemažai melagienų koronaviruso ir skiepų tema. Kas ir kodėl skleidžia dezinformaciją, kaip atpažinti melagienas, ką dėl to daro Europos Sąjungos (ES) institucijos, sužinosite perskaitę naujienlaiškį. Kaip visada, rasite paruoštų diskusinių klausimų, skirtų darbui su mokiniais.

Antroji tema skirta ES atsakui į pandemiją. Sužinosite, kokių veiksmų imasi Europos šalių bendrija, kad sumažintų nuostolius, patiriamus dėl pandemijos. Numeryje pateikta informacija apie ES solidarumo pavyzdžius, vakcinų tvirtinimo tvarką, ekonomikos gaivinimo priemones. Kaip visada, numeryje rasite ekspertų komentarus ir atgarsius socialinėse medijose, kurių pagrindu galima su mokiniais diskutuoti, kuo solidarus atsakas naudingas Lietuvai ir, kaip pandemija paveiks ES ateities perspektyvas.

Artėja gegužės 9 – Europos diena. Sekite pateiktomis nuorodomis ir atnaujinkite savo ir mokinių žinias apie ES ir Lietuvos narystę Europos šalių bendrijoje.

Nr. 48: Prezidento Joe Bideno startas ir NASA misija Marse

Naujajame aktualijų „Aš manau“ numeryje sužinosite, kaip kadenciją pradėjo JAV prezidentas Joe Bidenas, o taip pat rasite įdomios informacijos apie įvykį, žadinantį smalsumą ir vaizduotę – NASA misiją Marse.

Kokie pirmieji inauguruoto JAV prezidento veiksmai ir kuo jie svarbūs Lietuvai ir pasauliui? Kokią šalį Joe Bidenas perėmė iš Donaldo Trumpo? Kaip jam seksis valdyti vienos įtakingiausių Vakarų valstybių visuomenės įtampas ir užtikrinti žmogaus teises? Šias ir kitas potemes galėsite aptarti su mokiniais, remdamiesi siūlomais diskusijai klausimais.

Marsaeigio sėkmingas nusileidimas leido daugeliui nukreipti žvilgsnį nuo mūsų Žemės aktualijų. Žmonija tęsia kosmoso tyrinėjimus: ši NASA misija turėtų suteikti svarbios informacijos apie sąlygas gyvybei Marso planetoje. Lietuvė fizikė Simona Liukaitytė tiesiogiai prisidėjo prie techninės misijos dalies parengimo. Šį ir kitus įdomius faktus rasite naujienlaiškyje.

Šis numeris finansuotas JAV Valstybės departamento. Naujienlaiškis parengtas laikantis aukščiausių objektyvumo ir profesionalumo standartų. Iniciatyvos tikslas – skatinti pilietiškumą, kritinį mąstymą ir medijų raštingumą, įtraukiant Lietuvos ir pasaulio aktualijas į švietimo turinį.

Nr. 47: COVID pandemija ir Vyriausybei – 100 dienų

Naujienlaiškis „Aš manau“ šįsyk apžvelgia COVID-19 pandemijos ir jos valdymo Lietuvoje aktualijas bei glaudžiai susijusią temą: naujos Vyriausybės, kuriai vadovauja Ingrida Šimonytė, startą.

Pagal sergamumą koronavirusu Lietuva nebėra pirma Europoje – antrąją bangą pavyko apvaldyti. Tačiau kokia to kaina? Viešojoje erdvėje netyla diskusijos, kas svarbiau: ekonomika ar sveikata, skrieja kritikos strėlės į krizę valdančių pusę, susiduria skirtingos nuomonės dėl vakcinų. Kviečiame ir jus diskutuoti šiomis aktualijomis pamokose: su mokiniais aptarti pandemijos valdymo šalyje aspektus, grėsmės sveikatai ir demokratijos bei laisvių santykį, vakcinacijos reikšmę, asmeninį bei bendruomenės elgesį ir savijautą šiuo kriziniu metu.

Antroji numerio tema susijusi, tačiau specifiškai apžvelgia naujos Vyriausybės startą: kokia jos sudėtis, formavimo ypatybės ir, kaip vertinami pirmieji darbai, daugiausia skirti pandemijos valdymui. Ką mokiniai mano ir norėtų pasiūlyti pandeminės situacijos bei jaunimo politikos klausimais, ekspertų nuomone, gerokai atviresnei nei praeitos Vyriausybei? Kviečiame skaityti ir diskutuoti.

Taip pat numeryje rasite konkurso, kurį skelbėme kartu su Švedijos ambasada Lietuvoje, rezultatus. Didžiuojamės kokybiškomis paraiškomis, kuriose mokytojai aprašė mokinių idėjas, kaip paskatinti jaunimą domėtis politika ir dalyvauti rinkimuose. Didžiausi sveikinimai nugalėtojams: Lavoriškių gimnazijos mokytojui Vaidotui Pakalniškiui ir mokyklos vienuoliktokams.

Šis naujienlaiškis finansuotas JAV Valstybės departamento. Naujienlaiškis parengtas laikantis aukščiausių objektyvumo ir profesionalumo standartų. Naujienlaiškio tikslas – skatinti pilietiškumą, kritinį mąstymą ir medijų raštingumą, įtraukiant Lietuvos ir pasaulio aktualijas į švietimo turinį.

Konkurso rezultatai!

Kartu su Švedijos ambasada Vilniuje skelbėme idėjų konkursą mokiniams ir jų mokytojams, kaip paskatinti jaunimą dalyvauti rinkimuose.

SVEIKINAME KONKURSO DALYVIUS

Konkurso komisija buvo maloniai nustebinta visų dalyvių paraiškų kokybės: mokytojų su mokiniais diskutuotos ir aprašytos idėjos, kodėl jaunimas nesidomi politika ir nėra aktyvus rinkimuose, vertintojų nuomone, yra originalios, išsamios, vertingos ir pagrįstos. Todėl Švedijos ambasada kviečia visus dalyvius su mokytojais Kovo 9 d. 13.30 jungtis į nuotolinę diskusiją apie demokratiją #DemocracyTalk, kurioje sveikinimo žodį tars Švedijos ambasadorė Lietuvoje Inger Buxton.

Visas mokyklas taip pat pasieks švediškos literatūros ir švediškų skonių rinkinys.

Nuoširdžiai dėkojame mokytojams, įtraukusiems mokinius į diskusiją, ir atsiuntusius paraiškas mums. Didžiuojamės augančiais jaunais sąmoningais piliečiais ir jumis – puikiais ugdytojais!

PAGRINDINIS PRIZAS ATITENKA

Pagrindinis konkurso prizas – visos klasės ir mokytojo apsilankymas Švedijos ambasadoje Vilniuje, susitikimas su Švedijos ambasadore Lietuvoje Inger Buxton, dalyvavimas Švedijos kartu su partneriais organizuojamoje diskusijoje, pietūs ir bendravimas atitenka Lavoriškių gimnazijos mokytojui Vaidotui Pakalniškiui ir šios mokyklos vienuoliktokams. Sveikiname naujienlaiškio rengėjų ir ambasados vardu! Švedijos ambasada vizitą įgyvendins, kai pandemijos aplinkybėmis bus saugu susitikti gyvai.

Naujienlaiškio Nr.46 tema: JAV renka prezidentą! Pratęsiamas idėjų konkursas.

Pirmąjį naujų metų numerį skiriame karštai temai: JAV prezidento rinkimams. Įvykis, kuris pritraukia viso pasaulio dėmesį jau nuo pernai metų rudens tebesitęsia. Tikimės, kad koncentruota iš žiniasklaidos, socialinių medijų ir ekspertų surinkta informacija padės su mokiniais aptariant svarbų įvykį, rinkimų reikšmę ir ypatumus, JAV demokratijos istoriją ir kitas susijusias temas. Mokytojus kviečiame užpildyti numerio vertinimo anketą, kad sužinotume, ar buvome jums naudingi.

Pratęsiame naujienlaiškio „Aš manau!“ ir Švedijos ambasados Vilniuje skelbiamą idėjų konkursą mokiniams ir jų mokytojams „Tavo klasės idėja, kaip paskatinti jaunimą dalyvauti rinkimuose“ iki sausio 31 dienos.

Primename, kad klases ir jų mokytojus kviečiame diskutuoti ir aprašyti savo idėjas, pridėti fotografijų iš diskusijos ir atsiųsti mums. Kviečiame dalyvauti 9-12 klasių mokinius ir jų mokytojus/-as. Prašytume klasės mokytojo/-os el.paštu aktualiju.pamoka@gmail.com atsiųsti sugalvotų idėjų aprašą, kuris apytikriai gali siekti 1000 žodžių. Konkurso nugalėtoją išrinks komisija, sudaryta iš Švedijos ambasados Vilniuje atstovų ir naujienlaiškio „Aš manau!“ leidėjų.

Pagrindinis konkurso prizas – visos klasės ir mokytojo/-os apsilankymas Švedijos ambasadoje Vilniuje, susitikimas su Švedijos ambasadore Lietuvoje Inger Buxton, dalyvavimas Švedijos kartu su partneriais organizuojamoje diskusijoje apie demokratiją #DemocracyTalk, pietūs ir bendravimas. Ambasada padengs visas kelionės išlaidas. Susitikimas ir kelionė bus suplanuota, kai bus saugu susitikti gyvai. Visos konkurse dalyvaujančios klasės sulauks knygų ir kitų suvenyrų iš Švedijos ambasados.

Šis naujienlaiškis finansuotas JAV Valstybės departamento. Naujienlaiškis parengtas laikantis aukščiausių objektyvumo ir profesionalumo standartų. Naujienlaiškio tikslas – skatinti pilietiškumą, kritinį mąstymą ir medijų raštingumą, įtraukiant Lietuvos ir pasaulio aktualijas į švietimo turinį.

Skelbiame konkurso „ES ateitis: ką Lietuva gali pasiūlyti Europai?“ nugalėtojus!

Aktualijų naujienlaiškio mokytojams ir mokiniams „Aš manau“ rengėjai kartu su partneriais Užsienio reikalų ministerija skelbia konkurso „ES ateitis: ką Lietuva gali pasiūlyti Europai?“ nugalėtojus. Konkurso komisija vertino jaunesnių ir vyresnių klasių oratorius atskirose kategorijose ir  nusprendė apdovanoti pagrindiniais prizais – planšetėmis Klaipėdos Simono Dacho mokyklos septintokę Saulę Lukaitę ir Varėnos Ąžuolo gimnazijos dvyliktokę Agitą Beržanskaitę. Antrųjų vietų nugalėtojomis tapo Vilniaus Spindulio progimnazijos aštuntokė Austėja Gedminaitė ir Varėnos Ąžuolo gimnazijos antros klasės mokinė Paulina Beliaziunaitė, kurioms bus įteikti prizai – bevielės ausinės. Trečiųjų vietų nugalėtojai yra Vilniaus Spindulio progimnazijos aštuntokė Lėja Kirlytė ir Kauno Maironio universitetinės gimnazijos ketvirtos klasės mokinys Titas Mikalauskas, kuriems atitenka nešiojami įkrovikliai. Sveikiname mokinius ir jų mokytojus!

Konkursui Lietuvos jaunimas atsiuntė savo kalbas, kuriose reiškia susirūpinimą apie jiems, o ir visai ES aktualias temas. Iš atsiųstų dalyvių video aiškėja, kad mokiniams rūpi platus spektras temų: nuo tolerancijos, gyvūnų teisių, aplinkosaugos iki šeimos ar profesinio mokymo politikos. Komisija vertino dalyvių kalbų oratorinius, sklandaus ir argumentuoto kalbėjimo sugebėjimus, kreipė dėmesį į idėjų originalumą, sprendimų paieškas. Idėjos, mokinių pateiktos konkursui, taip pat skambės ir ES ateities konferencijos Lietuvoje kontekste. Geriausių kalbų ištraukas pateiksime kitame naujienlaiškyje.

Nr.45. Lietuvos Seimo rinkimai 2020 ir KONKURSAS!

Šį naujienlaiškio „Aš manau“ numerį skiriame didžiausiam Lietuvos metų politiniam įvykiui – Seimo rinkimams – apžvelgti. Domimės, kaip Lietuvos jaunimas dalyvavo juose, nes problema aktuali: mažiausiai rinkimuose balsavo 25–29 metų amžiaus rinkėjai. Mūsų jauni žmonės apskritai mažiau nei vyresnės kartos domisi politika, turi mažiau su ja susijusių žinių. 2020 m. apklausos duomenimis, politika besidomintys ir labai besidomintys teigia tik 30 proc. 15–19 m. jaunimo. Politologai tvirtina, kad jauno žmogaus domėjimasis politika priklauso nuo tradicijų šeimoje. Tačiau tam turi įtakos ir antrinė aplinka – mokykla. Tad, skatindami domėjimąsi rinkimais ir politika apskritai, kviečiame naudoti naujienlaiškį pamokose ir, remiantis žiniasklaidos informacija, atgarsiais socialinėse medijose ir ekspertų įžvalgomis, su mokiniais padiskutuoti apie jų nuostatas apie politiką, aptarti jų įspūdžius apie šių metų Seimo rinkimus ir jų rezultatus.

Rinkimai – įtampos metas visuomenėje ir neretai per juos nutinka įvairių rinkėjus jaudinančių įvykių. Todėl antrojoje numerio temoje giliau žvelgiame į Seimo rinkimų kampaniją, kurią, beveik visi sutaria, būtų sunku pavadinti ryškia. Taip pat daugeliui nuobodūs pasirodė televiziniai kandidatų debatai. Visgi vienas įvykis socialiniuose tinkluose pritraukė jaunų ir ne vien tik žmonių dėmesį – tai žurnalisto ir visuomenininko Andriaus Tapino iniciatyva „Voldemortai, viso gero“, skirta sutrukdyti Lietuvos lenkų rinkimų akcijai patekti į Seimą. Ši iniciatyva tikriausiai svariai prisidėjo prie to, kad taip ir atsitiko. Apžvelgę naujienas, šalia pateikiame ekspertų įžvalgas, ar tai tinkamas pilietinės iniciatyvos pavyzdys, ir apskritai, ar yra pagrindo nerimauti dėl demokratijos „sveikatos“ Lietuvoje.

Džiaugiamės, kad naujienlaiškiui padeda gyvuoti nauji partneriai – Švedijos Karalystės ambasada Vilniuje, kuri skelbia idėjų konkursą mokiniams ir jų mokytojams! Mokiniai ir mokytojai kviečiami diskutuoti ir aprašyti savo idėjas, kaip paskatinti jaunimą dalyvauti rinkimuose, pridėti fotografijų iš diskusijos ir atsiųskti mums iki gruodžio 19 dienos.

Kviečiame dalyvauti 9-12 klasių mokinius ir jų mokytojus/-as. Prašytume klasės mokytojo/-os el.paštu aktualiju.pamoka@gmail.com atsiųsti sugalvotų idėjų aprašą, kuris apytikriai gali siekti 1000 žodžių. Konkurso nugalėtoją išrinks komisija, sudaryta iš Švedijos ambasados Vilniuje atstovų ir naujienlaiškio „Aš manau!“ leidėjų. Pagrindinis konkurso prizas – visos klasės ir mokytojo/-os apsilankymas Švedijos ambasadoje Vilniuje, susitikimas su Švedijos ambasadore Lietuvoje Inger Buxton, dalyvavimas Švedijos kartu su partneriais organizuojamoje diskusijoje apie demokratiją #DemocracyTalk, pietūs ir bendravimas. Ambasada padengs visas kelionės išlaidas. Susitikimas ir kelionė bus suplanuota, kai bus saugu susitikti gyvai. Visos konkurse dalyvaujančios klasės sulauks knygų ir kitų suvenyrų iš Švedijos ambasados.

Šis naujienlaiškis taip pat iš dalies finansuotas JAV Valstybės departamento.

Nr. 2. 5G ir skaitmenizacija, Žaliasis kursas, ES ateities konferencija, kvietimas mokytojams bei KONKURSAS MOKINIAMS!

Gerbiami mokytojai,

sveikindami Jus su Pasauline mokytojo diena, dėkojame už Jūsų darbą, kurio reikšmė yra ypatinga visų mūsų, o svarbiausia – mūsų jaunosios kartos ateičiai. Savo naujienlaiškiu siekiame prisidėti prie to, kad Lietuvos ir pasaulio, o šįsyk – Europos – aktualijos rastų vietą pamokose Jums patogiu būdu.

Atsisiųkite pirmąjį rudens naujienlaiškio numerį čia. Jame giliau žvelgiame į šias aktualias temas:

  • 5G mobiliojo ryšio technologija ir skaitmenizacijai, be kurių nebeįsivaizduojamos ateities profesijos, verslas ir gamyba. Taigi, ir įtaka kiekvieno žmogaus gyvenimui. Tačiau 5G yra apipinta gandais, o mes pateikiame faktus, nusimanančių ekspertų įžvalgas ir, kaip visada, patikimos žiniasklaidos šaltinius bei atgarsius socialinėse medijose. Padiskutuokite su mokiniais, ką jie mano apie 5G ir skatimenizacijos reikšmę.
  • Žaliasis kursas yra Europos Sąjungos (ES) ambicingas tikslas tapti klimatui neutraliu žemynu, pirmuoju tokiu, kol klimato pokyčiai dar nėra negrįžtami. Ar Lietuva ir kitos ES valstybės narės pasiryžusios iš tiesų to siekti – štai, kur esminis klausimas. Apie tai savo komentaruose, kuriuos rasite naujienlaiškyje, svarsto autoritetingi ekspertai: Lietuvos eurokomisaras, Užsienio reikalų ministerijos diplomatas, klimatologas, Lietuvos banko ekspertas. Žinoma, greta rasite internetinės spaudos apžvalgą, atpažįstamų žmonių pasisakymus Feisbuke bei diskusinius klausimus mokiniams.
  • Europos Sąjungoje bręsta pokyčiai. Naujoji Europos Komisijos vadovybė inicijuoja konsultacijas su visos ES piliečiais, taip pat ir jaunimu, kas ir kaip turėtų keistis Europos bendrijoje, kad ši labiau atitikų gyventojų lūkesčius, veiktų efektyviau ir atremtų naujausius iššūkius. Apžvelgiame šią naujovę ir čia pat su naujienlaiškio partneriais – Užsienio reikalų ministerija – skelbiame neeilinį KONKURSĄ MOKINIAMS: kviečiame juos dalyvauti istorinėje Europos ateities konferencijoje!

Prašome Jūsų mokinius informuoti apie konkursą bei paskatinti juos išsakyti savo nuomonę, nes tai yra ne tik proga ugdyti pilietiškumą ir europietišką sąmoningumą, bet ir būti įvertintiems. Geriausi bus apdovanoti dėmesio vertais prizais, o svarbiausia – juos išgirs kiti konferencijos Lietuvoje dalyviai. Todėl nepraleiskite galimybės – Jūsų mokiniai gali padaryti tikrą poveikį Lietuvos ir Europos ateičiai. Juk būtent jiems teks gyventi ES, prie kurios kūrimo galima prisidėti jau šiandien.

Komisija nuspręs, kas ne tik bus išgirsti, bet ir apdovanoti. 7-9 ir 10-12 klasių pirmųjų trijų vietų nugalėtojai gaus tokius prizus dovanų: planšetę (pirmos vietos), bevieles ausines (antros vietos) ir nešiojamus įkroviklius (trečios vietos). O konkurso dalyvių mokytojai, pasiūlę mokiniams sudalyvauti, bus paskatinti konkurso sumanytojos – Užsienio reikalų ministerijos – suvenyrais. Nugalėjusiems dalyviams ir jų mokytojams bus skiriami pažymėjimai! Detalesnę informaciją apie konkursą rasite naujienlaiškyje.

Taip pat numeryje dalinamės kvietimu mokytojams dalyvauti akredituotose, kvalifikacijai kelti tinkamuose mokymuose apie interaktyvius ir įtraukiančius metodus kaip vesti pamokas ir užsiėmimus Europos Sąjungos temomis. Dalyviai, sėkmingai peržiūrėję mokymų vaizdo medžiagą ir atlikę baigiamąjį testą, gaus sugeneruotą akredituotą pažymą, tinkamą kvalifikacijai kelti.

Didžiuojamės tuo, kad esame Jums įdomūs ir naudingi! Gero skaitymo!

Naujienlaiškio „Aš manau“ rengėjai