Blog

Nr. 55. Žaliavų krizė ir 35 šalių Europos Sąjunga

Šį rudenį naujienlaiškis „Aš manau“ kviečia mokinius sudominti visuomenėje bene pačia aktualiausia tema – žaliavų krizės pasėkoje ženkliai išaugusiomis gamtinių dujų, elektros kainomis ir su tuo susijusiu ekonominiu, politiniu kontekstu. Tema ne iš lengvųjų, tačiau mokytojai ir mokiniai kaip visada ras glaustą aktualijų apžvalgą (su nuorodomis į originalius šaltinius), atgarsius socialinėse medijose, svarbiausius akcentus išryškinantį prof. Ramūno Vilpišausko komentarą ir – naujiena naujienlaiškio rubrikose – jaunimo balsą: Lietuvos jaunimo organizacijų tarybos (LiJOT) valdybos nario Luka Stravinsko nuomonę.

Kitas LiJOT valdybos narys – Umberto Masi – dalinasi komentaru antrajai numerio temai – 35-ių valstybių narių Europos Sąjunga? Rusijos karas prieš Ukrainą išjudino Europos regionalizmo procesus, todėl vis dažniau girdima kalbant apie Ukrainos narystę ES, taip pat Sakartvelo, Armėnijos, Moldovos, Balkanų šalių, Turkijos prisijungimą. Tokia perspektyva kelia nemažai teigiamų emocijų, tačiau, žinia, narystės kelias pilnas iššūkių, kuriuos teko įveikti ir Lietuvai, kad taptų ES nare. Kaip visada, ši tema taip pat išskleidžiama per naujienlaiškio rubrikas ir, žinoma, vieną svarbiausių dalių – siūlomas užduotis ir klausimus diskusijoms mokiniams.

Naujienlaiškio pabaigoje jūsų laukia informacija apie nemokamus, nuotolinius ir kvalifikacijai kelti tinkamus kursus Europos Sąjungos tema. Naujienlaiškio partneris – LR Užsienio reikalų ministerija. Ankstesnį numerį, skirtą karo Ukrainoje ir šalies narystei ES temomis rasite čia.

Nr. 54. Europos atsakas karui Ukrainoje ir jos narystės ES klausimas

Reaguodami į aktualijas, kartu su naujienlaiškio partneriais Užsienio reikalų ministerija, parengėme specialų numerį, skirtą karo Ukrainoje temai. Naujienlaiškyje rasite koncentruotą informaciją apie Eurpos Sąjungos atsaką Rusijos agresijai ir pagalbą Ukrainai. Kaip visada, skaitykite, ekspertų komentarus, atgarsius socialinėse medijose, o pateikta medžiaga bus pagrindas pokalbiui su mokiniais. Kaip jie išgyvena karo grėsmę, kaip galima kalbėt šia tema su jaunimu, kaip sumažinti nerimą, kalbant apie Lietuvos ir jų pačių saugumą.

Antra tema skirta Ukrainos galimybėms tapti ES nare. Ar įvyks tikras lūžis ir Ukraina taps kandidate nare kitokia tvarka nei visos kitos šalys? Ar reiktų to siekti? Kokia narystės ES svarba dabar kariaujančiai už savo laisvę Ukrainai? Tai proga dar kartą pakalbėti apie europietiškas vertybes ir narystės ES ir NATO svarbą, privalumus. Taip pat naujienlaiškyje rasite informacijos, kur ir kaip kiekvienas gali padėti Ukrainos žmonėms.

Kviečiame skaityti.

Konkurso “Mano idėja geresnei Europai“ nugalėtojai

Sveikiname konkurso “Mano idėja geresnei Europai“ nugalėtojus –  Telšių Vincento Borisevičiaus II b klasės mokinius ir klasės vadovę Liną Mickevičienę.

Kviečiame susipažinti su klasės idėja geresnei Europos ateičiai.

“Mūsų Telšių Vincento Borisevičiaus gimnazijos II b klasė tiki šviesia ES ir jaunimo ateitimi ir klasės valandėlės metu surengė diskusiją apie ES geresnės ateities viziją, kurios rezultatais, norime pasidalinti su visais. Visų pirma tikime, kad ES politika turėtų būti orientuota į visų šalių narių švietimo politikos gerinimą, nes tai tiesiogiai įtakoja kiekvieno jauno žmogaus ateitį. Taip pat esame tikri, kad būtina jaunus žmones kuo įvairesniais ir šiuolaikiškesniais būdais sudominti pačiomis įvairiausiomis kultūros sritimis, tokiu būdu šviečiant jaunimą ir plečiant jų pasaulėžiūrą. Tai būtų galim padaryti kuriant įvairias interaktyvias kultūros mainų programas, jaunimui suteikiant nemokamą muziejų lankymą, kuriant mokyklose kultūros pristatymo programas ir pan. Švietimo prieinamumas kiekvienam jaunam žmogui, mūsų manymu, būtų prioritetinė vizijos sritis, kadangi studijos privalo būti nemokamos visose ES šalyse. Jauni žmonės nori būti europietiški, siekia pažinti įvairias kultūras, šalis, todėl nemokamos studijos sudarytų visiems be išimties studentams galimybę tapti visaverčiais ES nariais, turinčiais trokštamą išsilavinimą ir galinčiais prisidėti prie ES gerovės savo žiniomis, tvariomis idėjomis ir kūrybiniu potencialu. Taigi, mūsų siūloma idėja geresnei Europai – sudarytos galimybės jaunų žmonių bendradarbiavimui visoje ES. Manome, kad įvairūs projektai, dirbtuvės, konferencijos, plenerai suteiktų galimybę jauniems žmonės dalintis patirtimi“.

Klasė laimėjo pagrindinį konkurso prizą – LR Užsienio reikalų ministerijos viceministro apsilankymą mokykloje ir susitikimą su mokiniais bei šaunų pasaulio gaublį. Sveikiname nugalėtojus!

Konkursas „Tavo idėja geresnei Europai”

Jei esi 7-12 klasių mokininys (-ė) ar šių klasių mokytoja (-as), klasės idėją ar net kelias idėjas apie ES ateitį užregistruok į Konferencijos platformą. Idėjos nuorodą iki sausio 31 d. (konkurso terminas pratęsiamas) atsiųsk mums į aktualijupamoka@gmail.com. Laiške nurodyk savo mokyklą, klasę ir kontaktą susisiekti.

Idėja, kuri sulauktų daugiausiai reakcijų – komentarų, pritarimų, sekimų – bus paskelbta konkurso nugalėtoja 2022 m. pavasarį ir bus apdovanota išskirtiniu prizu – susitikimu su Užsienio reikalų viceministru Arnoldu Pranckevičiumi! Burtų keliu išrinksime dar tris idėjas pateikusias klases ir padovanosime po puikų gaublį.

PAMOKOS MODULIS
Europos Parlamento biuro medžiaga padės surengti Konferencijai apie ES ateitį skirtą pamoką (siūlome migracijos arba žaliosios ekonomikos temas), išnagrinėti skirtingus požiūrius ir problemas bei pateikti savo idėją Europai. Kviečiame naudotis!

KAIP PASIŪLYTI IDĖJĄ

Užėję į platformą, prisijunkite jei jau turite paskyrą arba prisiregistruokite spausdami Prisijungti dešiniame viršutiniame kampe. Tam naudokite savo išorės Facebook, Google, Twitter paskyrą ar Elektroninius valdžios vartus – eID (šia pasinaudoti reikės papildomų įskiepių kompiuteryje asmens tapatybės patvirtinimui). Sėkmingai užsiregistravus pirmą kartą galite praleisti demografinių duomenų pildymą. Toliau vėl spauskite mygtuką Temos viršutinio meniu eilutėje ir pasirinkite temą, kuri Jus domina: sveikata, klimato kaita ir aplinka, ES pasaulyje ar kitą. Jeigu neradote Jums aktualios temos sąraše – savo įžvalgomis galite pasidalinti kategorijoje „Kitos idėjos“. Pasirinkę konkrečią temą, galite perskaityti įvadą ir peržvelgti pateiktas nuorodas. Norėdami palikti savo idėją, spauskite mygtuką „Dalykitės idėjomis”, o tada „Nauja idėja +”. Tekstas neturėtų viršyti 1500 simbolių. Prie diskusijos prisijunkite palikdami komentarą arba balsuodami už Jums patinkančias idėjas – taip jas atras daugiau žmonių.
Bendrauti ir aptarti savo pasiūlymus su kitų valstybių narių piliečiais galima 24 oficialiosiomis ES kalbomis. Visi komentarai gali būti automatiškai išversti į bet kurią kitą oficialią kalbą. „Renginių“ skirtuke galite rasti ir užsiregistruoti į internetu arba netoli jūsų vyksiančius renginius arba suorganizuoti jį patys. Platforma yra įsipareigojusi saugoti jūsų asmens duomenis ir gerbti privatumą.

Kviečiu visus moksleivius ir jų mokytojus registruoti idėjas Europos ateičiai ir
dalyvauti konkurse!

Konferencija dėl Europos ateities yra unikali tuo, kad jos diskusijų pagrindas yra piliečių laisvai pateiktos idėjos. Kad kiekvienas iš mūsų galėtų pasidalinti savo idėja Europos ateičiai, buvo sukurta speciali daugiakalbė skaitmeninė platforma. Joje galima ne tik patogiai ir paprastai pateikti savo siūlymus, bet ir registruoti renginius, komentuoti kitų europiečių idėjas. Jų skaitmeninėje platformoje jau yra užregistruota per 8 tūkstančius! Nuo migracijos, demokratijos, klimato kaitos ir skaitmenizacijos iki saugumo, sveikatos, socialinių klausimų. Viena iš plačiai aptariamų temų yra apie švietimą ir sąlygų jaunimui gerinimą. Europiečiai dalijasi pasiūlymais kokių pokyčių reikia Europos jaunimui, kokia turėtų būti švietimo sistema, kaip modernizuoti mokyklų tinklą bei kokių naujų mainų galimybių moksleiviams reikėtų. Būtent skaitmeninėje platformoje pateiktus siūlymus vėliau aptaria Europos piliečių forumai ir plenarinės sesijos, sudarytos iš visų svarbiausių ES sprendimų priėmėjų.

Todėl kviečiu jus geriausias idėjas būtinai užregistruoti skaitmeninėje platformoje ir tapti Užsienio reikalų ministerijos ir naujienlaiškio autorių organizuojamo konkurso dalyviais. Kiekvieno iš mūsų nuomonė yra svarbi ir turi būti išgirsta!

Nr. 53. Jaunimo aktyvumas, manipuliacija apklausomis ir konkursas!

Lapkričio mėnesio naujienlaiškį „Aš manau“ skiriame dviems aktualioms temoms. Lietuvos jaunimo aktyvumas ir domėjimasis politika šiandien – pirmoji tema. Elektroniniame leidinyje rasite koncentruotą temos apžvalgą, jaunų aktyvių žmonių bei iniciatyvų pavyzdžius, specialiai parengtus ekspertų komentarus bei užduotis darbui su mokiniais.

Taip pat kviečiame su mokiniais išbandyti specialiai parengtą pamokos modulį temai apie Konferenciją dėl Europos ateities, mokinių sugalvotas idėjas registruoti specialioje europiečių platformoje ir dalyvauti konkurse! Užsienio reikalų viceministras Arnoldas Pranckevičius aplankys daugiausiai vertinimų sulaukusią klasę!

Antroji tema skirta vyresnių klasių mokiniams – kalbame apie pastaruoju metu vis aktualesnę problemą – manipuliaciją visuomenės nuomonės apklausomis. Kai apklausų tiek daug, o jų rezultatai žiniasklaidoje pateikiami skambiomis antraštėmis, tampa keblu jomis pasitikėti. Naujienlaiškyje rasite informacijos, kuri padės mokiniams tapti įžvalgiais. Kaip visada, pateikiame atidžiai parengtą medžiagą, bendradarbiaujant su Vilniaus universiteto ekspertais.

Gero naudojimo!

Naujienlaiškio „Aš manau“ rengėjai

Nr. 52. Stambulo konvencija, ES aktualijos ir konkursas!

Naujasis spalio mėnesio aktualijų naujienlaiškis „Aš manau“ – dvigubas. Jame rasite šį rudenį aktualią temą – Seime  bus svarstomas Apsaugos nuo murto artimoje aplinkoje įstatymas, tad skiriame dėmesį jam bei su juo siejamai Stambulo konvencijai. Iš esmės tai tema apie smurtą prieš moteris, taip pat patyčias, stereotipus ir dalį visuomenės įaudrinusią „socialinės lyties“ sąvoką. Numeryje rasite išsamią informaciją ir, žinoma, užduotis diskusijai su mokiniais šia labai svarbia tema.

Antroji numerio dalis skirta Europos Sąjungos (ES) aktualijoms. Vyksta visus ES piliečius siekianti įtraukti Konferencija dėl Europos ateities: apžvelgiame ją bei piliečių idėjoms skirtą internetinę platformą. Kviečiame jus klasėje išdiskutuotas idėjas dėl Europos ateities pateikti platformoje bei dalyvauti konkurse! Daugiausiai reakcijų sulaukusios idėjos autorių lauks susitikimas su Užsienio reikalų viceministru Arnoldu Pranckevičiumi.

Taip pat numeryje rasite įdomios, žiniasklaidoje menkai skelbiamos informacijos, kaip konkrečiai ES šalys padeda Lietuvai migracijos krizėje, o ką migracijos klausimais padėjusi kitoms šalims yra Lietuva. Taip pat sužinosite apie mūsų – Baltijos jūros regiono – strategijos naujienas.

Naujienlaiškio numerio partneriai – Lietuvos žmogaus teisių centras ir Lietuvos Respublikos Užsienio reikalų ministerija. Stambulo konvencijos dalis parengta remiant EEE finansiniam mechanizmui per Aktyvių piliečių fondo programą.  

Nr. 51 Migrantų krizė

Pirmąjį rudens naujienlaiškį „Aš manau“ skiriame migrantų krizei – vienam iš kelių iššūkių šiuo metu tenkančių Lietuvai. Daug visuomenės dėmesio ir skirtingų vertinimų bei emocijų keliantis klausimas kaip visada pristatomas apžvelgiant žiniasklaidos šaltinius bei atgarsius socialinėse medijose. Temai pagilinti rasite naujienlaiškio partnerių – Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto bei Lietuvos žmogaus teisių centro vadovių dr. Margaritos Šešelgytės ir Jūratės Juškaitės bei žurnalistės Akvilės Venckutės komentarus.

Darbo su mokiniais patogumui pateikiame įvykių laiko juostą, žinotinus faktus bei užduotis. Tikimės, kad naujienlaiškis bus naudingas geografijos, pilietinio ugdymo, istorijos, matematikos, informatikos ir kitose pamokose. Lauksime jūsų vertinimo trumpoje apklausoje.

Gero naudojimo!

Šis numeris yra parengtas kartu su Lietuvos žmogaus teisių centru remiant EEE finansiniam mechanizmui per Aktyvių piliečių fondo programą.

Nr. 50: Partnerystės įstatymas

„Apvalaus“ skaičiaus – 50-ąjį – numerį skiriame šiuo metu mūsų visuomenėje daug dėmesio sulaukiančiam Partnerystės įstatymui. Nors partnerystės įstatymas reguliuotų visų be santuokos partnerystėje gyvenančių asmenų teisinius santykius, daugiausia diskusijų kyla dėl tos pačios lyties asmenų partnerystės įteisinimo. Šiuo metu tos pačios lyties porų partnerystė įteisinta 21-oje iš 27-ių ES šalių. Lietuvoje į Seimo darbo planą partnerystės įstatymas po ilgesnės pertraukos teikiamas antrą kartą. Dalis visuomenės suorganizavo protesto judėjimą – Šeimų sąjūdį, kuris sulaukia nemažai kritikos dėl nepagarbios bendrapiliečių atžvilgiu retorikos. Kaip visada numeryje rasite naujienų santraukas, atgarsius socialinėse medijose, ekspertų komentarus, klausimus moksleiviams, taip pat – žinotinus faktus numerio tema.

Naujienlaiškis gyvuoja jau nuo 2015-ųjų metų. Per šį laikotarpį apžvelgėme įvairiausias Lietuvos ir pasaulio aktualijas, plėsdami komentuojančių ekspertų ir naujienlaiškio partnerių tinklą. Didžiuojamės augančiu ratu mokytojų, kurie naudojasi naujienlaiškiu, siekdami bendrų tikslų – ugdyti kritinį mokinių mąstymą, pilietiškumą, mokyti pagarbios diskusijos ir medijų raštingumo. 

Šis numeris yra parengtas kartu su Lietuvos žmogaus teisių centru; remiamas EEE finansinio mechanizmo skirtomis lėšomis.

Linkime sėkmingo mokslo metų užbaigimo, gero poilsio vasarą ir iki susitikimo rudenį.

Nr.49: Melagienos ir Europos atsakas į pandemiją

49 –ajame aktualijų „Aš manau“ numeryje apžvelgiamos dvi temos, svarbios ne tik Lietuvai. Pirmoji tema skirta melagienoms – vis aktualesniam klaidinančios informacijos reiškiniui. Dabartiniai dezinformacijos karai vyksta pandemijos kontekste, todėl visuomenę pasiekia nemažai melagienų koronaviruso ir skiepų tema. Kas ir kodėl skleidžia dezinformaciją, kaip atpažinti melagienas, ką dėl to daro Europos Sąjungos (ES) institucijos, sužinosite perskaitę naujienlaiškį. Kaip visada, rasite paruoštų diskusinių klausimų, skirtų darbui su mokiniais.

Antroji tema skirta ES atsakui į pandemiją. Sužinosite, kokių veiksmų imasi Europos šalių bendrija, kad sumažintų nuostolius, patiriamus dėl pandemijos. Numeryje pateikta informacija apie ES solidarumo pavyzdžius, vakcinų tvirtinimo tvarką, ekonomikos gaivinimo priemones. Kaip visada, numeryje rasite ekspertų komentarus ir atgarsius socialinėse medijose, kurių pagrindu galima su mokiniais diskutuoti, kuo solidarus atsakas naudingas Lietuvai ir, kaip pandemija paveiks ES ateities perspektyvas.

Artėja gegužės 9 – Europos diena. Sekite pateiktomis nuorodomis ir atnaujinkite savo ir mokinių žinias apie ES ir Lietuvos narystę Europos šalių bendrijoje.

Nr. 48: Prezidento Joe Bideno startas ir NASA misija Marse

Naujajame aktualijų „Aš manau“ numeryje sužinosite, kaip kadenciją pradėjo JAV prezidentas Joe Bidenas, o taip pat rasite įdomios informacijos apie įvykį, žadinantį smalsumą ir vaizduotę – NASA misiją Marse.

Kokie pirmieji inauguruoto JAV prezidento veiksmai ir kuo jie svarbūs Lietuvai ir pasauliui? Kokią šalį Joe Bidenas perėmė iš Donaldo Trumpo? Kaip jam seksis valdyti vienos įtakingiausių Vakarų valstybių visuomenės įtampas ir užtikrinti žmogaus teises? Šias ir kitas potemes galėsite aptarti su mokiniais, remdamiesi siūlomais diskusijai klausimais.

Marsaeigio sėkmingas nusileidimas leido daugeliui nukreipti žvilgsnį nuo mūsų Žemės aktualijų. Žmonija tęsia kosmoso tyrinėjimus: ši NASA misija turėtų suteikti svarbios informacijos apie sąlygas gyvybei Marso planetoje. Lietuvė fizikė Simona Liukaitytė tiesiogiai prisidėjo prie techninės misijos dalies parengimo. Šį ir kitus įdomius faktus rasite naujienlaiškyje.

Šis numeris finansuotas JAV Valstybės departamento. Naujienlaiškis parengtas laikantis aukščiausių objektyvumo ir profesionalumo standartų. Iniciatyvos tikslas – skatinti pilietiškumą, kritinį mąstymą ir medijų raštingumą, įtraukiant Lietuvos ir pasaulio aktualijas į švietimo turinį.